تحقق بودجه شهرداری سمنان و یک دوگانه ناروشن!

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران/سمنان رئیس شورای اسلامی شهر سمنان در آستانه روز شوراها با براز رضایت از عملکرد شهرداری و شورای اسلامی سمنان در این دوره،گفت: بارزترین ویژگی شورای شهر در مرکز استان وجود دیدگاه های مختلف در شورا و طرح نظرگاه های مختلف در آن است و همین ویژگی شورای پنجم را به کارآمدترین شورای شهر در بین ادوار پنجگانه تبدیل نموده است.

تحقق بودجه شهرداری سمنان و یک دوگانه ناروشن!

سیدمسعود سیادتی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به بودجه 507 میلیاردی شهرداری سمنان در سال 98 به دو رویکرد مبنایی به تحقق بودجه پرداخت و گفت: بر مبنای حسابداری نقدی از بودجه 507 میلیاردی، رقمی بالغ بر 300 میلیارد تومان محقق شده اما واقعیت آن است که درآمدهای شهرداری محدود به این مهم نیست و لذا اگر بر مبنای حسابداری تعهدی، بودجه 98 شهرداری سمنان را ارزیابی و آنالیز کنیم، در واقع 506 میلیارد و 800 میلیون تومان از پیش بینی بودجه محقق شده که این رقم نشان از تحقق تقریبا 100درصدی بودجه دارد.

وی ضمن تبریک روز شوراها، از شکل گیری شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به عنوان یکی از افتخارات دولت اصلاحات نام برد و اضافه کرد: این قانون از قوانین مغفول مانده در قانون اساسی بود که در دولت اصلاحات به اجرا درآمد و خوشبختانه دستاوردهای خوبی برای مردم و کشور در طول پنج دوره خود داشته است.

وی شورای اسلامی شهر پنجم را شورایی پیروز تر و کارآمدتر از ادوار قبل از آن ارزیابی و توضیح داد: یکی از مهمترین دلایل این کارآمدی در شورای شهر سمنان، بهره مندی شورای این دوره از تخصص های مختلف است.

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان از برپایی 263 جلسه شورای پنجم در سمنان اطلاع داد و اضافه کرد: در این مدت 880 مصوبه به تصویب شورای شهر رسیده است و افزون بر آن بالغ بر 2000 ساعت جلسه کمیسیون ها برگزار شده است.

سیادتی با اشاره به افزایش کمیسیون های شورای شهر سمنان در این دوره از آن به عنوان نمودی از بلوغ مجلس شهری در مرکز استان نام برد و اعلام نمود: در این دوره متناسب با نیازهایی که احساس می شد کمیسیون های شورا از چهار کمیسیون در ادوار قبلی به 9 کمیسیون افزایش یافت.

وی از اضافه کردن یک منطقه به مناطق شهر سمنان به عنوان دیگر دستاورد این دوره نام برد و اظهار کرد: با تاکید بر بازآفرینی شهری و توجه ویژه به آثار و ابنیه تاریخی در منطقه یک شهرداری که تقریبا محدود به بخش قدیمی تر و عمده بافت تاریخی و قدیمی شهر می گردد کوشش شده زمینه استفاده بهتر از ظرفیت های جهانگردی در این شهر تاریخی بیش از پیش فراهم گردد.

رئیس مجلس شهری سمنان با اذعان به اینکه در این دوره به جلب و جذب جهانگرد توجه ویژه شده ادامه داد: به همین دلیل هر 6 استخر آبی شهر سمنان که از آثار تاریخی شهر محسوب می شوند همگی به مراکز تفریحی و جهانگردی تبدیل شدند و با لایروبی سیستم آب پخش کن و توجه ویژه به باغ راه ها و کوچه باغ های جهت، ظرفیت خوبی در بخش جهانگردی و فضای تفریحی و تفرجگاهی سمنان ایجاد شده است.

بازسازی و بازآفرینی باغ راه ها و خانه های سنتی و تاریخی سمنان

وی از بازسازی و بازآفرینی تعداد زیادی از خانه های سنتی و تاریخی سطح شهر سمنان اطلاع داد و گفت: نمای بخش های مختلفی از معابر تاریخی و باغ راه های سمنان به همین دلیل بازآفرینی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان از پیاده راه سمنان به عنوان یکی از طرح های ماندگار شهرداری سمنان برای احیاء و بازآفرینی این معبر تاریخی ارزشمند نام برد و گفت: به همین دلیل تملک های زیادی با هدف اجرایی شدن این پروژه اجرا شده است که یکی از کارهای اساسی، ماندگار و بنیادی در شهر سمنان است.

وی از آنچه استفاده از بودجه نهادها و سازمان های بین المللی می خواند به عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم شهرداری و شورای شهر نام برد و گفت: با استفاده از همین اعتبارات کار احداث سه فرهنگسرا در شهر سمنان برنامه ریزی شده که عملیات اجرایی یکی از آنها در گستره ای به وسعت تقریبی یک هکتار شروع شده است. 5000 مترمربع زمین به منظور ایجاد این فرهنگسرا خریداری و یک باغ بیش از 4000مترمربعی نیز زمیمه آن شده است.

وی به طرح موزه آب در محور حکیم الهی اشاره و اعلام نمود: آب انبار محله کدیور به همین دلیل بازسازی و علاوه بر آن یک خانه تاریخی در مجاور آن بازسازی شده است. ضمن آنکه یک آبره آبشارگونه با بهره از تغییر جهت آب در آنجا طراحی و ایجاد شده که می تواند ضمن ایجاد طراوات به استفاده بیشتر از جاذبه های جهانگردی این منطقه یاری کند.

سیادتی از افزایش سرانه فضای سبز سمنان به عنوان دیگر دستاورد مهم شورا و شهرداری در این دوره یاد کرد و اضافه کرد: بازآفرینی و احیای پارک کومش که به یک متروکه تبدیل شده بود، امروز فضای تفریحی و تفرجگاهی خوبی برای شهروندان سمنانی فراهم نموده است. علاوه بر این با راهنمایی آب های سطحی و ایجاد استخر و دریاچه ای در شهرک روزیه، شهرداری کار ایجاد یک پارک و فضای تفرجگاهی در حاشیه این آبگیر را شروع نموده که احتمالا ظرف دو سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

هزینه 7 میلیارد تومانی شهرداری برای بزرگترین پارک موزه شرق کشور

وی از توجه ویژه به مناطق محروم شهر و مسکن مهر سمنان اطلاع داد و گفت: به همین دلیل سه بوستان و پارک در مسکن مهر سمنان ایجاد شده است و با ایجاد یک فضای تفرجگاهی و ورزشی که از زمین فوتسال، والیبال، دوچرخه سواری و...بهره مند است زمینه ایجاد نشاط بیشتر در این منطقه ایجاد شده است.

سیادتی از هزینه و عقد قرارداد به مبلغی بیش از 7 میلیارد تومان طی دو سال اخیر برای مشارکت در ساخت و تکمیل پارک موزه دفاع مقدس اطلاع داد و گفت: البته این پارک موزه که یکی از بزرگترین پارک موزه های دفاع مقدس کشور است خود دارای ردیف و بودجه دولتی است اما شهرداری در محوطه سازی، دیوارکشی، توسعه فضای سبز آن و...فعالیت های زیادی داشته است.

بودجه شهرداری سمنان و دو نگرش به تحقق آن!

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان از شهرک 52 هکتاری سمنان به عنوان یکی از منابع درآمدی پایدار در سمنان نام برد و گفت: البته فرآیند ساخت و تکمیل فضاهای خدماتی تجاری در این شهرک هفت -هشت سالی به دراز می کشد اما به هر حال فرآیند کار شروع شده و می تواند به عنوان یک منبع درآمدی پایدار برای شهرداری، منشا خدمات شایانی به شهروندان سمنانی باشد.

دکتر سیادتی با بیان اینکه بودجه شهرداری سمنان در سال 98 بالغ بر 508 میلیارد تومان بسته شد به دو رویکرد تعهدی و نقدی به بودجه پرداخت و ادامه داد: براساس حساب ها و روینمودهای تعهدی، بودجه سال 98 شهرداری سمنان محقق شده است. البته اگر مبنا را حساب های نقدی قرار دهیم 300میلیارد تومان از این بودجه محقق شده است.

پیش بینی بودجه 515 میلیارد تومانی شهرداری سمنان در سال 99

وی با بیان اینکه بر اساس رویکرد تعهدی، 506 میلیارد و 800میلیون تومان از بودجه شهرداری محقق شده اضافه کرد: در حسابداری تعهدی برخلاف حسابداری نقدی که تنها واریزها به حساب ها ملاک عمل است، مواردی مثل تملک ها و ...نیز محاسبه می گردد.

رئیس مجلس شهری سمنان از پیش بینی بودجه 515 میلیارد تومانی شهرداری سمنان در سال 99 اطلاع داد و گفت: یکی از کارهای خوبی که در این دوره صورت گرفت کوشش برای وصول مطالبات شهرداری از دستگاه ها و معین تکلیف آنها است که خوشبختانه به تدریج در حال به بار نشستن است.

مطالبات 170 میلیارد تومانی شهرداری سمنان از دستگاه ها

وی از توافق با دستگاه های دولتی در مورد 160 تا 170 میلیارد تومان از این مطالبات اطلاع داد و اظهار کرد: با وجود مسائل اقتصادی دستگاه های دولتی در سالهای اخیر، خوشبختانه سال قبل نیز 10 میلیارد تومان از مطالبات شهرداری وصول شد که کوشش ما بر این است سال جاری بخش زیادی از مطالبات را وصول کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر سمنان از معین حسابرس به عنوان یکی از کارهای اساسی شورا در این دوره نام برد و گفت: مقرر شد که حسابرس علاوه بر حسابرسی این چند سال، سال های قبل را نیز حسابرسی نمایند که خوشبختانه حسابرسی سال های 94 و 95 آماده شده، حسابرسی سال 96 نیز بزودی ارائه می گردد.

وی از بروزشدن حسابرسی ها در مجموعه شهرداری در آینده بسیار نزدیک اطلاع داد و اعلام نمود: فرآیند حسابرسی ها که در گذشته مسائل جدی داشت، دقیق و شفاف شده و همه اسناد تا سال 98 مورد آنالیز حسابرس ها قرار خواهد گرفت.

سیادتی با تمجید از عملکرد شهرداری در بحران کرونا توضیح داد: شهرداری ها در بحران کروناویروس سنگ تمام گذاشتند و شهرداری سمنان نیز عملکرد بسیار خوبی در این مدت داشته که جای تقدیر دازد.

طرح نظر مخالف نه حاشیه که خود متن است

وی در پاسخ به پرسشی در مورد طرح بعضی نقدها از سوی بعضی از اعضای شورای شهر سمنان و ایجاد بعضی حاشیه ها برای آن، از گونه گونی نظرات در شورا به عنوان یک نقطه قوت نام برد و گفت: شورای شهر پنجم در سمنان دربرگیرنده دیدگاه های مختلف است و از همین رو این دوره از کارآمدترین دوره ها در ادوار مختلف شورای شهر است.

سیادتی طرح نظرات مختلف و متفاوت را ضروری خواند و گفت: مهم این است که بعد از طرح دیدگاه های مختلف، همه اعضاء، تسلیم تصمیم نهایی شورا باشیم و از همین رو این بحث ها نه حاشیه که آن را عین متن می دانیم.

وی با بیان اینکه طرح بعضی مخالفت ها به معنای جدل نیست اضافه کرد: این مباحث در مجموع به بارش افکار یاری نموده و به عبارتی این تضارب آرا در نهایت به توسعه کشور، استان و شهر ما یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 971

به "تحقق بودجه شهرداری سمنان و یک دوگانه ناروشن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق بودجه شهرداری سمنان و یک دوگانه ناروشن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید