تاثیر سفر با خودروهای شخصی بر افزایش آلودگی هوا

به گزارش مجله پیامک، فردی که با خودروی شخصی خود سفر می نماید به طور متوسط بیش از پنج برابر فردی که همان مسیر را با اتوبوس یا قطار طی می نماید، سبب انتشار گاز دی اکسید کربن می گردد.

تاثیر سفر با خودروهای شخصی بر افزایش آلودگی هوا

به گزاش مجله پیامک، توسعه اقتصادی به وسیله افزایش تعداد خودروهای سواری شخصی منجر به افزایش آلودگی هوا شده است. افزایش تعداد خودروها و مصرف بی رویه سوخت های فسیلی، انتشار گازهای گلخانه ای را به طور گسترده ای در پی داشته که عامل اصلی گرمایش زمین و افزایش بارش باران های اسیدی و در نتیجه آلودگی آب، خاک و هوا است.

مواردی چون افزایش ترافیک، افزایش زمان سفرها، افزایش فزاینده آلودگی هوا، سر و صدای ناشی از ترافیک، کاهش ایمنی راه ها، آسیب دیدن و تخریب بناهای تاریخی، کاهش میزان فضای باز، افزایش استفاده از سوخت های فسیلی و گرم شدن فزاینده زمین، از جمله مواردی هستند که ضرورت حمل و نقل فعال را نشان می دهند.

یکی از معیارهای حفظ محیط زیست در زمینه حمل و نقل، قابلیت دسترسی است. دسترسی سبب می گردد خانواده ها ناگزیر به داشتن یک یا چند خودرو نباشند. در شهرهای دوستدار محیط زیست، سیستم های حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و خطوط مترو به خوبی توسعه یافته است، مردم به راحتی امکان استفاده از دوچرخه و پیاده روی را برای رسیدن به مقصد خود دارند، مسیرهای حمل و نقل فعال زیبا و ایمن در دسترس مردم قرار گرفته است، مسیرهای ویژه ای برای حمل و نقل فعال (پیاده روی و دوچرخه سواری) در نظر گرفته شده، دولت ها مقررات سختیگرانه ای را برای تردد بی هدف یا غیر ضروری خودروها در شهر وضع نموده اند، استفاده از خودروهای شخصی پر هزینه است و محدودیت های سرعت به دقت اعمال می شوند.

یکی از ویژگی های کارآمد بودن یک شهر، سیستم حمل و نقل آن است. ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی سبب کاهش احتیاج به استفاده از خودروهای شخصی و در نتیجه کاهش آلودگی های محیطی مانند آلودگی هوا و سر و صدا و حفظ فضای سبز می گردد. بیشترین نرخ رشد مالکیت خودرو در شهرهای بزرگ کشورهای در حال توسعه است.

بر اساس کتاب ورزش و محیط زیست، هر چه میزان گازهای خروجی و مصرف سوخت یک خودرو کمتر باشد، آسیب کمتری به محیط زیست وارد می نماید. از این رو خودروهای کوچک با بهره وری سوخت بالا انتخاب مناسبی است.

استفاده از سیستم الکترونیک برای ارسال نامه یا قبض ها و رسیدها به جای سیستم کاغذی، علاوه بر کاهش هزینه های خدماتی و مصرف کاغذ، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه مالی و وقت را در پی خواهد داشت و در کاستن از میزان فراوری دی اکسید کربن براثر استفاده کمتر از خودرو موثر خواهد بود.

توسعه اینترنت و افزایش پهنای باند و انجام امور اداری به صورت الکترونیک توسط شبکه های اینترنت و اینترانت، علاوه بر یاری به مردم برای استفاده بهتر از فرصت های کاری و تحصیلی، تعداد رفت و آمدهای غیر ضروری مردم را کاهش می دهد.

تشویق مردم به دوچرخه سواری بویژه در اماکن دولتی یا دانشگاه ها (به وسیله محدودیت تردد با خودروهای شخصی در این محیط ها) می تواند علاوه بر حفظ و بهبود محیط زیست، ارتقای سلامت مردم را به دنبال داشته باشد.

بر اساس این گزارش، ارتقای شبکه حمل و نقل عمومی، گسترش، اصلاح و تعریض خیابان ها، محدودسازی تردد با خودرو، محدودسازی مالکیت خودرو، اجرای طرح محدوده ترافیکی، احداث خیابان های یک طرفه، اولویت دهی مسیرها به اتوبوس ها و وسایل حمل و نقل عمومی، پرداخت یارانه و کاهش هزینه تردد با وسایل نقلیه عمومی، بهبود شرایط دسترسی به وسایل نقلیه عمومی، به کارگیری چراغ های راهنمای هوشمند از جمله راهکارهای کاهش استفاده از خودرو و ارتقای حمل و نقل فعال است.

همچنین مجهز ساختن چهارراه ها به زمان سنج، از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، ساخت پارکینگ های متعدد طبقاتی در بازارها و نقاط پر تردد، افزایش مالیات بر خودروهای قدیمی و آلاینده محیط زیست، فعالیت وسایل نقلیه عمومی تا ساعات انتهایی شب، طراحی و احداث کمربندی در اطراف کلان شهرها، تشدید مجازات تخلفات هدایت و رانندگی و نصب دوربین، مجازات و سختگیری در خصوص سرعت غیرمجاز، افزایش قیمت سوخت، نصب پارکومتر و ممنوعیت پارک رایگان در کنار خیابان از دیگر راهکارهای کاهش استفاده از خودرو است.

به گزارش مجله پیامک، ترغیب مردم به کاهش استفاده از خودرو، یکی از شیوه های کنترل آلودگی هواست، از این رو همه ساله در برخی شهرهای اروپایی، تردد خودروها برای یک روز ممنوع می گردد و همگان در این روز تنها اجازه استفاده از وسایل نقلیه عمومی یا دوچرخه را دارند. استفاده از وسایل نقلیه عمومی در برخی شهرها در روز بدون خودرو رایگان است. این روز علاوه بر آنکه فرصتی برای کاهش میزان آلاینده های هواست در آن بر استفاده از دوچرخه و آموزش محیط زیست تاکید می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 126

به "تاثیر سفر با خودروهای شخصی بر افزایش آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر سفر با خودروهای شخصی بر افزایش آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید